Studia z fizjoterapii we Francji

Opublikowano: 08.07.17

We Francji, aby zostać fizjoterapeutą, należy uzyskać dyplom państwowy (DE) z fizjoterapii. Studenci uczą się w IFMK (Training Institute MASSO-kinéstihérapie). Istnieje 45 uczelni w całej Francji, z których cztery są zarezerwowane dla osób niedowidzących.

Studia trwają od 3 do 4 lat, a dostanie się na nie, poprzedza wysoce selektywny konkurs, gdzie konkurencja jest naprawdę spora. Podobnie jak wiele innych zawodów medycznych, zawód fizjoterapeuty podlega we Francji „numerus clausus”, czyli zasadzie ograniczania liczby studentów uniwersytetów, motywowanej przyczynami politycznymi lub czysto praktycznymi. Dla naborów na 2014/2015 rok była to liczba 2 564 studentów w całej Francji, dla porównania, publiczne uczelnie w Polsce chcą przyjąć ok.290 studentów na rok, a prywatne szkoły nawet do 2 400 osób!

Lista uczelni: http://www.ffmkr.org/etudiants-jeune-diplomes/guide-de-l-etudiant-ref77/instituts-de-formation

Lista uczelni dla osób niedowidzących: http://www.ffmkr.org/etudiants-jeune-diplomes/guide-de-l-etudiant-ref77/instituts-pour-deficients-visuels

Pierwszy rok studiów to głównie zajęcia teoretyczne. Studenci mają łącznie 900 godzin zajęć podzielonych na cztery moduły (jednakowe we wszystkich IFMK).
1. Anatomia, morfologia, kinezjologia i biomechanika układu mięśniowo-szkieletowego.
2. Fizjologia człowieka.
3. Patologia, psycho-socjologia.
4. Fizjoterapia, zajęcia fizyczne i sport.

W drugim i trzecim roku studenci realizują również kursy i staże. W sumie, w ciągu dwóch lat, uczniowie uczęszczają na 960 godzin zajęć i 1400 godzin szkoleń praktycznych. Po reformie, wydłużającej czas studiów do czterech lat liczba godzin praktyk dodatkowo wzrosła.
Jaki jest koszt studiów?
Istnieją IFMK publiczne i prywatne. Wbrew temu, co mogłoby się wydawać, w obu przypadkach trzeba płacić. W rzeczywistości są regiony, które finansują kształcenie fizjoterapeutów jednak w większości przypadków, koszty kształcenia w IFMK ponosi student, a kwota może sięgnąć nawet do 8850 € rocznie. Średnia wysokość czesnych w 2013 r. wynosiła 3775 €.

 

Zatem nasi drodzy czytelnicy, jeśli planujecie zostać fizjoterapeutą, doradzamy rozpocząć swoją drogę w Polsce, gdzie szereg najróżniejszych uczelni oferuje kształcenie na kierunku fizjoterapia znacznie taniej lub zupełnie za darmo a szansa na to, że się dostaniecie, jest stokrotnie wyższa. Rozpocznijcie równolegle naukę języka francuskiego i za niespełna 5 lat będziecie śmiało mogli rozpocząć swoją karierę we Francji.

Kategorie:
0

Dodaj komentarz

    Więcej komentarzy