X
    Categories: Administracja

Podatki we Francji

Jeśli przyjechaliśmy do Francji np. w połowie roku rozliczeniowego, nie musimy martwić się o podatek, nasze „niskie” zarobki uzyskane w Polsce do momentu wyjazdu, w przeliczeniu na euro sprawią, że najprawdopodobniej wyniesie on zero.
UWAGA: W powyższej sytuacji nie zapomnijmy rozliczyć się, również w Polsce składając PIT-36 oraz załącznik PIT/ZG, wykazując zarobki zagraniczne (niedoliczane do innych wynagrodzeń krajowych).
Możemy być również spokojni, jeśli we Francji mieszkamy z rodziną (np. małżeństwo z jednym dzieckiem) i tylko jedno z nas pracuje. Mowa jest oczywiście o średniej wysokości zarobkach, pomijając również fizjoterapeutów na własnej działalności gospodarczej.

Niezależnie od sytuacji musimy wypełnić nasze pierwsze zeznanie podatkowe (déclaration de revenus), którego formularz można pobrać ze strony internetowej www.impots.gov.fr

Wysokość dochodu, który trzeba zadeklarować, określana jest na odcinkach wypłaty (net fiscal cumul, cumul annuel imposable, revenu net imposable)Wypełnione zeznanie należy wysłać do urzędu skarbowego właściwego miejscu zamieszkania do 31 maja. Doradzamy, aby, w wypełnieniu deklaracji pomogła nam osoba np. odpowiedzialna za administrację w placówce, gdzie pracuje fizjoterapeuta.
Kolejne zeznania podatkowe sam wysyła do nas urząd skarbowy. Należy je zweryfikować, poprawiając nieaktualne dane (np. zmiana stanu cywilnego, narodziny dziecka), dołączyć dokumenty potwierdzające zmiany (np. akt ślubu, akt urodzenia dziecka). Urząd skarbowy nie wypełnia również rubryk związanych z dochodem uzyskanym z tytułu wynajmu mieszkania, wykonywania wolnego zawodu, kapitału pieniężnego i praw majątkowych. Musimy je uzupełnić samodzielnie, tak samo, jak pola dotyczące przysługujących nam ulg podatkowych. Podpisaną deklarację odsyłamy do właściwego dla miejsca zamieszkania urzędu skarbowego.

francuz: