FAQ

Pomocne odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania na temat pracy we Francji i kursów języka francuskiego dla fizjoterapeutów.

Jaki jest zakres wykonywanych obowiązków w ośrodku termalnym?

Rodzaj wykonywanej pracy jest uzależniony od specyfiki danego ośrodka.
Bądźcie przygotowani między innymi na masaże deszczowe oraz prowadzenie zajęć z gimnastyki na basenie!

Link do pytania

Czy zakwaterowanie jest indywidualne?

Tak! Do Twej wyłącznej dyspozycji otrzymujesz zwykle francuskie studio, w skład którego wchodzi pokój, sypialnia i łazienka z toaletą. W całym mieszkaniu jest też Wi-Fi, więc kontakt z rodziną będzie zachowany.
Oczywiście jeśli chcesz wyjechać ze swą drugą połówką i spać w tym samym mieszkaniu, też będzie to możliwe:)

Link do pytania

Jak daleko jest zakwaterowanie od miejsca pracy?

Od kilkudziesięciu, do kilkuset metrów pieszo. Zdecydowana większość oddanych do Waszej dyspozycji mieszkań usytuowana jest bezpośrednio na terenie bajecznie pięknych ośrodków, w którym przyjdzie Wam pracować!

Link do pytania

Jaki jest koszt zakwaterowania i jakie jest wyposażenie mieszkania?

Zakwaterowanie w ośrodkach termalnych jest w lwiej części bezpłatne. Dziewięć na dziesięć ośrodków oferuje indywidualne lokum swemu pracownikowi nie tylko bezpłatnie (gwarancja zapisana w kontrakcie!), ale i z pełnym wyposażeniem. Twym jedynym zmartwieniem będzie zatem zabranie czystego ręcznika i kosmetyczki (naczynia, pościel, zasłony, sztućce będą czekać na Ciebie).

Link do pytania

Czy KJF wystawia certyfikaty językowe?

KJF na podstawie Twej prośby i egzaminu końcowego może wręczyć Ci certyfikat językowy naszej szkoły od poziomu A2 (débutant), aż do poziomu C1 (autonome)!

Link do pytania

Rozpocząłem naukę w szkole językowej – czy muszę rezygnować?

Nie musisz z niczego rezygnować. Jeśli już rozpocząłeś naukę i chcesz ją dokończyć, zrób to. Wyjazd z KJF to wolność wyboru, ponieważ szanujemy Twoje decyzje. Bez względu na to, gdzie będziesz lub gdzie uczyłeś się języka, pomożemy Ci znaleźć wymarzoną pracę Fizjoterapeuty we Francji!

Link do pytania

Znam francuski ale jeszcze studiuję

Znasz już język francuski? Czekamy na Twoje zgłoszenie! Zanim skończysz studia przybliżymy Ci całą procedurę wyjazdu do pracy we Francji w zawodzie Fizjoterapeuty, a jak dostaniesz upragniony tytuł magistra, pozostanie Ci jużtylko przebierać w ofertach!

Link do pytania

Nie znam francuskiego i nigdy się go nie uczyłem – co teraz?

Teraz pozostaje tylko obejrzeć specjalnie przygotowaną dla Ciebie animację, dotyczącą kursu języka francuskiego (znajdziesz ją na stronie głównej i w Strefie Kursanta), wybrać interesujący Cię kurs i rozpocząć naukę!
Ten pierwszy krok to podstawa:) Czekamy na Ciebie!

Link do pytania

Ile kosztuje kurs i co zawiera?

Tego dowiecie się w zakładce Strefa Kursanta oraz w specjalnie dla Was przygotowanej animacji. Zapraszamy!

Link do pytania

Czy muszę uczyć się języka z KJF, by móc wyjechać do pracy jako Fizjoterapeuta?

Jeśli rozpocząłeś już naukę w szkole językowej, nic się nie stało. Kontynuuj naukę, a gdy będziesz gotów, po prostu się do nas zgłoś. Jeśli chciałbyś uczyć się w zaciszu własnego mieszkania z zakupionych samouczków, także masz taką możliwość. Od początku do końca to Wy decydujecie!
Oczywiście zachęcamy Was do skorzystania z dedykowanych kursów KJF, ponieważ przygotowaliśmy je właśnie z myślą o Was, Fizjoterapeutach. Jeśli nigdy nie miałeś do czynienia z językiem francuskim, ten kurs jest właśnie dla Ciebie. Zaczynamy od zupełnych podstaw!

Link do pytania

Ile czasu upływa od rozpoczęcia nauki, do wyjazdu do pracy?

Sam wyjazd uzależniony jest od opanowania materiału z zakresu języka francuskiego oraz zdobycia pozwolenia na wykonywanie zawodu we Francji w zawodzie Fizjoterapeuty (w czym Ci pomożemy). Każdy rzecz jasna ma inne predyspozycje do nauki języka obcego. Dla jednych może to być trzy miesiące, dla innych pół roku, dla najbardziej wytrwałych nawet rok. Nie zdarzyło się nam nigdy, by nasi Kursanci przygotowywali się do wyjazdu dłużej i to zaczynając naukę języka od zupełnych podstaw. Średni czas wynosi obecnie pięć i pół miesiąca.
Kiedy zatem najlepiej zacząć? Jeśli tylko możesz, to już podczas studiów, by po tuż po ich ukończeniu przebierać spośród kilkudziesięciu ofert pracy we Francji w zawodzie Fizjoterapeuty!

Link do pytania

Zarobki w zawodzie Fizjoterapeuty we Francji

Zwykle zarobki wahają się w przedziale od około 2280 euro brutto w górę.
Dodatkowo możecie liczyć na premie uznaniowe za przepracowany kontrakt (wzór poniżej).
Jak to wygląda w liczbach? Zobaczmy na przykładzie kontraktu zawartego na dziewięć miesięcy w ośrodku termalnym:

9 miesięcy pracy = 9 * 2280 euro/mc = 20520 euro brutto (ponad 90 tysięcy złotych samej pensji)
Premia 2 * 2280 euro brutto (ponad 20 tysięcy złotych premii)

Łącznie około 110 tysięcy złotych!

Link do pytania

Jaka jest różnica między pracą w szpitalu, a w termach we Francji?

Różnic jest kilka. Przede wszystkim szpital działa przez cały rok. Ośrodki termalne otwierane są zaś sezonowo, na okres około dziesięciu miesięcy w roku. Druga sprawa, to zarobki, które w szpitalu są zauważalnie niższe, niż w ośrodku termalnym. Placówka państwowa zwyczajnie nie ma takich możliwości finansowych, jakimi dysponują prywatne przedsiębiorstwa. Różnice zauważycie także w zakwaterowaniu. W ośrodku termalnym jest ono indywidualne, w pełni wyposażone i – co ważne – bezpłatne, podczas gdy w szpitalu na dopłatę do mieszkania liczyć możemy przez okres nie dłuższy, jak sześć miesięcy. Później przyjdzie nam płacić, nawet kilkaset euro miesięcznie! Standard zamieszkania jest tutaj także znacznie niższy, niż w przypadku term.
A jak wygląda wymóg porozumiewania się w języku francuskim? Jest to umiejętność wręcz niezbędna, by móc w ogóle myśleć o zatrudnieniu w państwowej placówce. W tym względzie ośrodki termalne dają większe poczucie bezpieczeństwa, zwłaszcza wśród osób, które dopiero nabierają wiatru w żagle, jeśli chodzi o płynność porozumiewania się w języku obcym. Ośrodki termalne stanowią nierzadko swoisty poligon, na którym Fizjoterapeuci doskonalą swe umiejętności językowe.
Sama praca w Termach z kolei skupiona jest wokół różnorakich rodzajów masażu i grupowych ćwiczeń na basenie. Pod tym względem szpital zaoferować może większą różnorodność.

Link do pytania

Czy muszę być zmotoryzowany, by wyjechać do Francji?

Na szczęście nie. Większość osób, które wyjeżdża z nami po raz pierwszy, nie dysponuje własnym środkiem transportu.
Miejsce pracy jest zwykle oddalone od zakwaterowania kilkadziesiąt, do kilkuset metrów pieszo. Gdy jest inaczej (sporadyczne przypadki) informujemy o tym w ofercie pracy.

Link do pytania

Kiedy zbiera się komisja przyznająca pozwolenia na wykonywanie zawodu we Francji?

Komisje te – w zależności od regionu – zbierają się raz na trzy, cztery miesiące.
Dokumenty powinny zostać wysłane na wskazany adres listem poleconym na co najmniej dwa tygodnie przed planowanymi obradami. Nadesłanie dokumentów w późniejszym terminie może skutkować rozpatrzeniem Kandydatury dopiero na kolejnym posiedzeniu komisji!

Link do pytania

Czy mogę liczyć na wsparcie KJF także podczas kolejnych wyjazdów?

KJF Fizjoterapia jest do Twej dyspozycji i to bez względu na to, który raz z rzędu będziesz wyjeżdżać. Mamy wiele przykładów osób, które świadomie wracają. Dlaczego? Po szczegóły zajrzyj do pytania A może lepiej załatwić sobie pracę samodzielnie?

Link do pytania

Jaki rodzaj umowy otrzymuję od swego pracodawcy?

Otrzymujesz zawsze francuską umowę o pracę podpisywaną bezpośrednio ze swym pracodawcą w tym kraju.
Więcej szczegółów znajdziesz w pytaniu Czy umowa jest na czas określony, czy nieokreślony?

Link do pytania

Czy umowa jest na czas określony, czy nieokreślony?

Rodzaj umowy zależy od tego, jak długo chcesz pracować we Francji.
Zwykle za pierwszym razem wyjeżdżacie do ośrodków termalnych, gdzie wymagania językowe są niższe, niż w szpitalach, czy ośrodkach rehabilitacyjnych, a sezon trwa tam nie dłużej, jak dziewięć, dziesięć miesięcy (lub krócej). Tutaj zatem mamy do czynienia z umową na czas określony (datę rozpoczęcia i zakończenia kontraktu poznajesz jeszcze przed wyjazdem).
Szpitale i centra rehabilitacyjne to już inna sprawa: w ich interesie jest bowiem, byś został z nimi jak najdłużej. Dlatego też zwykle propozycją od nich będzie umowa na czas niekreślony!
Tak czy inaczej w każdym wypadku mowa o francuskiej umowie na pełen etat. Pracy z pewnością nie zabraknie:)

Link do pytania

Dlaczego miałbym w ogóle wyjechać do Francji?

Najlepsze w wyjeździe z KJF jest to, że wszystko możesz, ale nic nie musisz.
Sam zdecydujesz, czy, kiedy i gdzie chciałbyś wyjechać
Jesteśmy do Twej dyspozycji przez cały czas trwania kontraktu
Zakwaterowanie we Francji otrzymujesz bezpłatnie
Zarobki w skali miesiąca oscylują w okolicach 8 tysięcy złotych na rękę (lub więcej)
Możesz odłożyć pieniądze na specjalistyczne szkolenia, których nigdy nie mógłbyś zrobić ze względu na finanse
Możesz pomyśleć o otworzeniu własnej działalności gospodarczej po powrocie do Polski, mając za co inwestować
Doświadczenie zdobyte na zagranicznym, międzynarodowym kontrakcie ułatwi Ci znalezienie pracy po powrocie do kraju!
Zdobywasz nowe umiejętności językowe
Masz szansę, czas i możliwości finansowe, by wreszcie zacząć zwiedzać świat!
Sam oceń, czy warto pracować tam, gdzie pracują inni Fizjoterapeuci. Gdzie? Zerknij na nasz Vlog🙂

Link do pytania

Mam zaplanowaną ważną uroczystość w Polsce – czy dostanę wolne w pracy?

Francuskie przepisy są pod tym względem do prawa polskiego. Każdy miesiąc powiększa pulę Twego urlopu. Oczywiście urlop niewykorzystany jest dodatkowo płatny pod koniec trwania kontraktu.
Jeśli z góry wiesz, że podczas trwania Twego kontraktu we Francji wypadnie Ci ważna uroczystość rodzinna lub opłacone już z góry szkolenie zawodowe, na które czekasz od długiego czasu, pracodawca zazwyczaj bez większych problemów idzie na rękę swego pracownika. Najważniejsze, byś swój ewentualny urlop zaplanował z odpowiednim wyprzedzeniem, by Twój pracodawca nie dowiedział się o nim dwa dni przed Twym wyjazdem:)

Link do pytania

Czy mogę liczyć na wsparcie KJF także podczas pobytu we Francji?

Oczywiście! Jeśli rozpocząłeś już swą zagraniczną przygodę, możesz liczyć na wsparcie KJF od pierwszego dnia wyjazdu, aż po ostatni dzień pracy!

Link do pytania

Czy praca we Francji jest gwarantowana?

Tak. Każda osoba, która zdobyła wymagane umiejętności językowe oraz uzyskała pozwolenie na wykonywanie zawodu we Francji ma ze strony KJF Fizjoterapia stu procentową gwarancję zatrudnienia we Francji jako Fizjoterapeuta. Jeśli zatem zastanawiasz się, czy po skończonych studiach będziesz miał gdzie pracować, odpowiadamy: TAK!

Link do pytania

Czy KJF współpracuje z moją uczelnią?

KJF Fizjoterapia za priorytet stawia sobie współpracę z najlepszymi uczelniami państwowymi w Polsce.
Jesteśmy dumni z aktywnej, wieloletniej współpracy z Akademią Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki w Katowicach oraz Uniwersytetem Medycznym w Lublinie.
Najlepsza kadra wykładowców języka francuskiego, to z kolei efekt współpracy z Uniwersytetem Marii Curie Skłodowskiej!
Pamiętaj też, iż nie musisz być studentem którejś z wymienionych Uczelni, by móc rozpocząć swe starania o pracę we Francji. Droga jest otwarta dla każdego!

Link do pytania

Ile trwa sezon termalny we Francji?

Sezon termalny rozpoczyna się zwykle na przełomie marca i kwietnia, choć zdarzają się oferty rozpoczynające się nawet w lutym. Koniec sezonu termalnego przypada zazwyczaj na przełom października i listopada, nawet do początku grudnia.
Oczywiście jeśli z góry wiesz, że będziesz mógł wyjechać np. dopiero w czerwcu i to tylko na trzy miesiące, nie martw się, na pewno znajdziemy ofertę skrojoną na Twą miarę! Od ofert na czas określony, po kontrakty bezterminowe!

Link do pytania

W jakich godzinach będę pracować?

Zwyczajowo dzień pracy w ośrodku termalnym zaczyna się rano i kończy już około południa. Na brak czasu wolnego po pracy narzekać nie będziesz;)

Link do pytania

Ile godzin ma pełen etat we Francji?

Pełen etat we Francji jest aż o 20 godzin w miesiącu krótszy, niż etat w Polsce! Pracuj krócej, zarabiaj więcej!

Link do pytania

Moja druga połówka nie jest Fizjoterapeutą – co robić?

Uspokajamy: nie musisz zapisywać swej połówki na studia z Fizjoterapii:)
Wielokrotnie spotykamy pary, w których tylko jedna osoba pracuje w zawodzie, a druga szuka pracy na własną rękę (chyba, że jest lekarzem, wtedy także i dla niej znajdziemy coś interesującego).
Jeśli zatem nie straszne Ci dzielenie swego mieszkania z drugą połówką, rozpocznij starania o wyjazd!

Link do pytania

Czy pieniądze za podróż są zwracane?

Tak. Gwarantuje Ci to dodatkowy zapis we francuskiej umowie o pracę.
Kwota zwrotu oscyluje w granicach 300 – 400 euro na osobę, czyli w przeliczeniu od 1300zł do około 1800zł. Starczy nawet na podróż samolotem!

Link do pytania

Chciałbym wyjechać w grupie – co powinienem wiedzieć?

Powinniście przede wszystkim wiedzieć, że jest to możliwe.
Mamy wiele przykładów na to, jak dwie, trzy, cztery, a nawet siedem osób wyjechało razem i to do tego samego ośrodka termalnego. Wszystko jest w Waszych rękach. Poza tym wyjazd grupowy daje Wam większe poczucie bezpieczeństwa: w końcu wyjeżdżasz z osobami, które już znasz i lubisz. Jeśli boisz się samotności, ta opcja jest dla Ciebie.

Link do pytania

Mam licencjat, zaczynam magistra – kiedy rozpocząć przygotowania do wyjazdu?

Im wcześniej, tym lepiej. Jeśli jesteś jeszcze studentem lub studentką na kierunku Fizjoterapia, nic nie stoi na przeszkodzie, by rozpocząć naukę języka francuskiego. Poświęcasz w ten sposób wystarczająco dużo czasu na zdobycie wymaganych umiejętności językowych, a co za tym idzie gwarantujesz sobie – bez względu na sytuację w kraju – pracę na międzynarodowym kontrakcie we Francji. Pamiętaj, iż francuski pracodawca przyjmie Cię do pracy także bez doświadczenia, co w Polsce jest niezwykle trudne, czy wręcz niemożliwe.

Link do pytania

Nie mam żadnego doświadczenia w zawodzie. Czy mogę wyjechać?

W przypadku osób, które ukończyły studia magisterskie na kierunku Fizjoterapia, tak.
Dodatkowe doświadczenie będzie wymagane jedynie w przypadku osób z tytułem licencjata, które nie mają wystarczającej ilości godzin praktyk zawodowych.

Link do pytania

Jakie wymagania trzeba spełnić, by wyjechać?

Tytuł magistra Fizjoterapii sprawi, że będziesz mógł starać się o pracę bez dodatkowego doświadczenia w zawodzie.
Znajomość języka także będzie potrzebna, ale tutaj możesz liczyć na nasze wsparcie i profesjonalne kursy językowe!
Ostatnim elementem jest zdobycie pozwolenia na wykonywanie zawodu we Francji, w którym Ci pomożemy (zob. Procedura uzyskania pozwolenia na wykonywanie zawodu Fizjoterapeuty we Francji)

Link do pytania

Czy jestem ubezpieczony podczas mego pobytu?

Oczywiście. Wszystkie składki odprowadza za Ciebie Twój francuski pracodawca.
Także te na francuską emeryturę!

Link do pytania

Ile zarobię jako Fizjoterapeuta we Francji?

Wyjeżdżając do Francji masz gwarantowany pełny etat na francuskiej umowie o pracę.
Zarobki wahają się od około 1750 euro netto do ponad 2000 euro netto, w zależności od ośrodka i premii, które prócz wynagrodzenia zasadniczego otrzymasz.
W przeliczeniu na złotówki za każdy miesiąc pracy zarabiasz na rękę około 8000 zł lub więcej.

Link do pytania

Ile kosztuje pomoc w znalezieniu pracy we Francji?

Pomoc dla Kandydatów KJF jest całkowicie bezpłatna. Usługi rekrutacyjne są bowiem z góry opłacone przez francuskiego pracodawcę. To daje Wam też gwarancję wysokiej pensji i najwyższych standardów zatrudnienia bezpośrednio na francuskiej umowie o pracę!
PS: Uważajcie na przypadki, w których firmy rekrutacyjne w zamian za „bezpłatną” pomoc podsuwać będą do podpisania jakiekolwiek umowy (np. lojalnościową). W przypadku niewywiązania się z niej lub rezygnacji z wyjazdu zapłacicie wysokie kary finansowe!

Link do pytania

Czy na komisję wymagane są dokumenty tłumaczone przez tłumacza przysięgłego?

Zdecydowanie polecamy i rekomendujemy ten rodzaj tłumaczeń.
Dzięki temu zyskujecie pewność, iż nikt nie podważy autentyczności i jakości tłumaczeń.
Współpracujemy z tłumaczami przysięgłymi z wieloletnim doświadczeniem ukierunkowanym pod zawód Fizjoterapeuty!
Cena za stronę takiego dokumentu w KJF wynosi jedynie 35zł.

Link do pytania

Procedura uzyskania pozwolenia na wykonywanie zawodu Fizjoterapeuty we Francji

By legalnie rozpocząć pracę w zawodzie Fizjoterapeuty musisz uzyskać stosowne pozwolenie.
Pomagamy na każdym etapie przygotowań!
Najlepiej rozpocząć starania tuż po ukończeniu magistra. Dodatkowe doświadczenie nie jest w tym przypadku wymagane!
Nie bój się: na tym etapie komisja nie weryfikuje Twojej znajomości języka francuskiego!
Skompletowaną w Polsce listę dokumentów trzeba przetłumaczyć, najlepiej przysięgle.
Po uzyskaniu upragnionej zgody nie pozostaje już nic innego, jak zaproponować Ci pracę w zawodzie Fizjoterapeuty!

Link do pytania

Czy żeby wyjechać do pracy we Francji muszę podpisać umowę z KJF?

Wiedzieliście, że inne polskie firmy stosują wymóg podpisania umów lojalnościowych oraz kar za niewywiązanie się z kontraktu? W KJF tego po prostu nie ma. Uważaj zatem i nie daj się ograniczać!

Za udzieloną pomoc w z znalezieniu pracy KJF nie pobiera opłat, a jedyną umową, którą podpisujesz, jest ta z pracodawcą we Francji!

Link do pytania

A może lepiej załatwić sobie pracę samodzielnie?

Ty też myślisz, że samodzielny wyjazd zagwarantuje większe zarobki? Nic bardziej mylnego.
Dajemy Ci gwarancję, iż zarobisz więcej, lub co najmniej tyle samo co przy samodzielnym podejmowaniu zatrudnienia!
Samodzielne znalezienie pracy to żmudne poszukiwania, które zabierają mnóstwo cennego czasu i ograniczają Cię do bardzo małego wycinka rynku.
KJF to szeroki wachlarz bez straty czasu na samodzielne wyszukiwanie i kosztowne rozmowy rekrutacyjne z zagranicą!
Samodzielnie znalazłeś ofertę pracy i przyszedł czas na wyjazd? Nie licz w tym wypadku na zwrot kosztów podróży.
Z KJF masz gwarancję zwrotu poniesionych kosztów i to zapisanych w umowie o pracę!
Jeśli Twoja znajomość języka francuskiego jest daleka od perfekcji, nie ryzykuj samodzielnych wojaży.
Z KJF możesz liczyć na wsparcie naszej polsko-francuskiej kadry, która w Twoim imieniu pomoże rozwiązać każde zmartwienie.
Pamiętaj: pracodawca w dziewięciu na dziesięć przypadków woli pracownika, którego reprezentuje sprawdzona, wiarygodna agencja pracy! Jesteśmy tu dla Ciebie: powiedz nam czego szukasz, a my pomożemy Ci to znaleźć!

Link do pytania

Dlaczego skorzystać z pomocy KJF?

Więcej szczegółów znajdziesz odpowiedzi na pytanie A może lepiej załatwić sobie pracę samodzielnie?

Link do pytania