Emerytura we Francji

Opublikowano: 08.07.17

We Francji wiek emerytalny jest taki sam dla mężczyzn, jak i dla kobiet, zależny jest natomiast od roku urodzenia. Istnieją trzy emerytalne progi wiekowe pozwalające odejść na emeryturę: w wieku 62 lat, 67 lat i 70 lat. Po więcej zapraszamy do artykułu!

Francuska emerytura obliczana jest na podstawie zebranych trymestrów. Zbiera je każda osoba ubezpieczona, pracująca, jak i również pobierająca zasiłki lub renty. W 2015 r. jeden trymestr to zarobione min. 1 442 euro. W ciągu roku można zebrać maksymalnie 4 trymestry. Chcąc przejść na emeryturę, trzeba przepracować 165 trymestrów (41 lat i jeden trymestr). W 2020 roku będzie o jeden trymestr więcej. Jeśli nie uda nam się osiągnąć wystarczającej liczby trymestrów, wysokość emerytury będzie proporcjonalna do tych zebranych.
Dla wszystkich fizjoterapeutów ważnym prawem jest również wliczanie okresu przepracowanego w Polsce do wysługi lat we Francji. Oczywiście działa to w obie strony, gdybyśmy zechcieli wrócić do Polski, mamy wówczas prawo do wliczenia okresu aktywności zawodowej we Francji do emerytury. Wniosek o przejście na emeryturę składamy w państwie obecnego zamieszkania i ubezpieczenia, zaleca się zrobić to przynajmniej 6 miesięcy wcześniej.
We Francji emerytura wypłacana jest z dwóch źródeł. Pierwsze z nich to CNAV (Caisse nationale d’assurance vieillesse). Drugie natomiast to dodatkowe fundusze emerytalne, jakie opłacała dana osoba.
Przydatne adresy:
Francuska kasa emerytalna: www.cnav.fr
Informacje o emeryturze we Francji: www.toutsurlaretraite.com

Kategorie:
0

Dodaj komentarz

    Więcej komentarzy